Başlangıç > Autocad, AutoCAD Nedir? > Autocad Nedir?

Autocad Nedir?

AutoCAD nedir?

AutoCAD,  CAD (Bilgisayar destekli çizim ve tasarım)


CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım);

Bilgisayarın en yaygın kullanıldığı alanlardan birisidir. Çünkü hız, hassasiyet, komplike parçaların tasarımı ve bunların kaydedilerek, istenildiğinde istenilen ölçekte kağıda aktarılması yalnız bilgisayarın sunabileceği üstünlüklerdir. Sembol kütüphaneleri bütün CAD programlarında ortak olarak kullanılabilmektedir. Sonuçta, profesyonel kalitede teknik çizimlerin oluşturulmasında CAD programları esastır.

AutoCAD;

Mühendislikten sanata hemen her alanda kullanılan genel amaçlı bir çizim programıdır. Yeni versiyonları ve üçüncü grup program geliştiricileriyle en güçlü CAD programı olan AutoCAD ile yapabileceğiniz işler, yalnız düşünme gücünüzle sınırlıdır. Başka bir deyişle, aklınızda tasarlayabileceğiniz her çizimi AutoCAD ile gerçekleştirebilirsiniz. AutoCAD’i kullanmak bir anlamda sizinle program arasında bir diyalogtur. Komut girişinden görüntülenecek olan mesajlara AutoCAD’in dilini öğrenirseniz kullanımı kolaydır. Komutlar uygun yerlerde kullanıldığında ise programın sunacağı performans şaşırtıcıdır.

Kullanıldığı Sektörler,

Mimari :

Mimaride çokca ve sıkça kullanılır. Autocad Mimarinin vaz geçilmezlerindendir.Autocad mimarlıkta projeve plan çıkarmada büyük kolaylık sağlamakla beraber hata ve risk önüne geçer ve mimaride büyük kolaylıklar sağlar mimaride genelde 2D Boyutlu çizimler kullanılır ve proje bazında kesit alma ve çıkarma da kullanılır görünüş ve perspektif vermek de mümkündür.Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ve Görsellik verebilmek 3 Boyutlu çizimleri mümkün kılınmıştır.

Mimaride Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır : AutoCAD, Autodesk Architectural,3ds Max, Archicad,Viz Render,

Makina :

Autocad makinecilik de çok kullanılan propramlardan biri haline gelmiştir.Makinede üretim boyutunda teknik çizim konusunda büyük kolaylıklar katmıştır. Autocad makine yapılmadan önce makinenin teknik çizimleri ve şablonları çıkmasını sağlar ve görsellik ile ve teknik içeriği ile hata oranı indirger.Hatasız bir üretim için düzenlenmiş bir proğram olması dolayısı ile diğer meslek dalları gibi makinecilikde de sıkça kullanılır.

Makina Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır: SolidWORKS,AutoCAD,Catia,

İnşaat:

İnşaat sektöründe  genel olarak kullanımı yoğundur.İnşaatta Plan çıkarma ve hesaplama yöntemlerinde büyük kolaylıklar getirmektedir.

İnşaat Sektöeünde Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır: İdeCAD, AutoCAD, Autodesk Architectural,3ds Max, Archicad,Viz Render,

Mobilya Dekorasyon :


Mobilya dekorasyon Son yıllarda sektörün hızla büyümesi ile yoğun bir talep görmeye başlamıştır. Mobilya ağaç sanayisinde üretim noktasında büyük kolaylılar sağlamanın yanında görsellik verme konusunda üzerine düşen görevi yerine getirir.Mobilya da imalat bölümlerinde teknik ölçüye dayalı olarak imalat ölçüleri ve çizimlerinde başarı sağlamıştır.Sektörde en çok kullanılan proğramların başında gelmektedir.

Mobilya Dekorasyon  Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır: AutoCAD,3ds Max,Kitchendraw,Arcon,3D Home,

Elektirik Ve Elektronik :
Bilgisayar destekli elektrik mühendisliği, daha çok şalter tesisleri, elektrikprojelerinin akım yolu şemaları çizimi ve buna bağlı projelendirme çalışmalarının her aşamasını kapsar.
Bir elektrik tesisi projesi için yüzlerce sayfa elektrik planı, akım yolu şeması çizilir. Akım yolu şemaları genellikle A4 ve A3 boyutlarındaki kağıtlara çizilir. Çizimlerde çok fazla tekrarlanan standartlanmış semboller kullanılır. Ayrıca farklı şema sayfaları arasındaki elektrik bağlantılarının korunması gerekir. Bazı projelerde eski projelerin yapısından yararlanmak olanağı vardır. Tüm bu özellikler CAD sistemlerinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bilgisayar destekli elektrik mühendisliğinde en önemli bileşen, yüzlerce elektrik sembolünden oluşan sembol kütüphanesidir. Bu semboller ya CAD yazılımıyla birlikte gelmekte ya da kullanıcı tarafından oluşturulmaktadır. Elektronik mühendisliğinde bilgisayar yardımıyla tüm devre ve baskılı devre kartı tasarımı gerçekleştirilir. Tek bir ana işlemcide 3 milyon transistör, baskılı devre kartlarında giderek artan karmaşıklık, eleman yoğunluğu ve özellikle sayısal devrelerde 10-150 MHz’den başlayan yüksek hızlar elektronik tasarım ve geliştirme çalışmalarında CAD sistemlerinin kullanımını kaçınılmaz hale getirmiştir.

Sıkça kullanılan Proğramlar Şunlardır :AutoCAD,OrCAD, PCAD,THEDA, WorkBENCH,MBL LAB ,Proteus,Express PCB,Multisim,Wincircuit.

Reklamlar
Kategoriler:Autocad, AutoCAD Nedir?
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: