Başlangıç > Solidworks, Solidworks Nedir? > Solidworks Nedir?

Solidworks Nedir?

SolidWorks

Katı Modelleme

Solidworks ileri katı modelleme komutlarıyla katı modelinizi deforme ederek oyun hamuru gibi şekillendirebilirsiniz, twist özelliğini kullanarak matkap ucu gibi nesneleri burkarak modelleyebilir yada eğip bükebilirsiniz, dilerseniz farklı gövdeler üzerinde aynı part dosyasında çalışıp bunları birbirine ekleyip çıkartabilir, kesişimler ini alabilirsiniz, oluşan farklı gövdeleri ayrı parça olarak kaydedebilirsiniz. Fastening features komutlarıyla plastik parçalarınıza hızlı bir şekilde kanal, feder, tırnak ekleyebilirsiniz.

 Yüzey Modelleme

Daha esnek modelleme yapmanız gerektiğinde yüzeyler ile solidworks ün part ortamında çalışabilir, freeform özelliği ile yüzeyleri çekiştirerek istediğiniz formu almasını sağlayabilirsiniz, Aynı parçanın bir kısmını yüzey diğer kısmını katı olarak çalışabilirsiniz.

Montaj

Lightweight ve large assembly mode özellikler sayesinde büyük montajlar da yüksek performans elde edersiniz, toolbox standart parça kütüphanesi ve 3d contancentral dosya paylaşım ortamı sayesinde standart parçaları modellemeden montajınızda kullanabilirsiniz, Driveworksxpress ve design table ile tasarımlarını otomatikleştirerek farklı boyutlardaki ya da birkaç parçanın değiştiği montajları baştan yapmak zorunda kalmazsınız, Solidworks ’de ‘’smart mate’’ (akıllı montaj) adlı uygulama son derece hızlı montaj yapılmasını sağlar, miller delikleri algılayarak otomatik olarak ilişkilendirilir böylece montaj ortamında sadece sürükle bırak yöntemiyle birçok parçanızı ilişkilendirmiş olursunuz. İnterference detection ile çakışmaları tespit edip hangi parçada ne kadarlık bir çakışma olduğunu görebilirsiniz, Montajınıza yay, yer çekimi, motor tanımlayarak sisteminizi gerçeğe uygun çalıştırabilirsiniz.Montajınızı kolayca patlatarak, montaj şemasını oluşturabilir dilersiniz montaj yada demontajı video olarak kaydedebilirsiniz.

 KalıpTasarımı

Solidworks standart paketinde yer alan ve her versiyon da geliştirilen Mold tools ile parçanızın ayırma çizgisini oluşturup, açık yüzeyleri tek tuşla kapatarak kalıbınızı kolayca ayırıp erkek, dişi ve varsa maçaları otomatik olarak oluşturabilirsiniz, Draft Analysis özelliği ile parçanızın kalıptan çıkıp çıkmayacağını analiz ederek oluşabilecek hataların önüne tasarım aşamasında geçmiş olursunuz.Kalıp tasarımcılarının sık sık dışarıdan gelen datalar üzerinde çalışmak durumunda kaldığınıda düşünürsek Solidworks ün zengin data transferi ve dışarıdan gelen dataları otomatik onarması saatler uğraşların önüne geçmektedir.

Sac Metal Tasarım

Sac metal tasarımlarınızı ayrı bir modül içerisinde değil solidworks ün part ortamında yada montaj içersinde diğer parçalarınıza referanslı bir şekilde yapabilir ve tek tuşla açınımımlarını hassas bir şekilde alabilirsiniz. Açınımlarda daha doğru sonuçlar elde etmek için uzama kısalma tabloları tanımlayabilirsiniz. Değişken kesitli sacları aynı parçada tanımlayıp, oluşturacağınız form kütüphanesi ile sac parçalarınız üzerine istediğini anda sürükle bırak yöntemiyle havalandırma kanalları ya da formlar oluşturabilirsiniz.

Profil –konstrüksiyon-kaynak tasarımı

Kendi oluşturduğunuz yada mevcut profil kütüphanesi aracılığıyla sadece iskeletten oluşan bir sketch ile saniyeler içerisinde konstrüksiyonunuzu tasarlayabilirsiniz, köşe birleştirmelerini otomatik olarak trimleyerek ,profil kesim listesini oluşturabilirsiniz. Ayrıca Fillet bead komutuyla konstrüksiyonunuza kaynak dikişi de ekleyebilirsiniz.

 Solidworks Simulation

Parça ve Montaj bazında gerilme ve deformasyon hesabı yapabileceğiniz bir analiz programıdır. Solidworks simulation ile tasarımlarınız üzerinde farklı yükleme senaryoları tarif ederek tasarımlarınızın gerçek çalışma şartlarındaki durumunu görebilirsiniz. Analiz sonucunda elde edilen gerilme ve sehim değerlerine göre tasarımın güvenilirliğini görebilirsiniz.

Solidworks Motion(COSMOSMOTİON)

Solidworks Motion sayesinde montajlarınızın gerçek çalışma koşullarında maruz kaldığı dinamik zorlanmaları görebilirsiniz. Bu zorlanmalardan kaynaklanabilecek problemleri, henüz tasarım aşamasındayken görüp gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Solidworks Flow Simulation (COSMOS FLOWORKS)

SolidWorks Flow Simulation, yalnızca SolidWorks kullanıcıları için geliştirilmiş akış analizi çözümü olup, tasarımınızı anında analiz etmenizi ve daha güçlü tasarımlar oluşturmanızı sağlar. SolidWorks Flow Simulation parça ve montajlardaki katı içinde veya dışında gerçekleşen akışı, ısı transferini ve oluşan kuvvetleri gözlemlemenizi sağlar. Diğer analiz programlarının aksine SolidWorks Flow Simulation size, SolidWorks’te tasarladığınız modelleri hiçbir veri kaybına uğramadan analiz etme imkanı tanır. SolidWorks Flow Simulation akışkan tipi olarak geniş bir yelpazede analiz imkanı tanıyarak her endüstriye hitap etmektedir. Solidworks ve Windows ortamına tam uyumludur. Analiz sonuçlarını görüntülemede benzersiz araçlar sunarak analiz sonuçlarını daha iyi yorumlamanıza yardımcı olur, Bütün sonuçları Excel’e export edebileceğiniz gibi Word formatında otomatik rapor da alabilirsiniz.

 SolidWorks Simulation Bazı Özellikleri

Nonlineer Dinamik Çalışmalar: SolidWorks Simulation Premium’un gelişmiş yetenekleri sayesinde nonlineer deformasyon analizi, non lineer malzemelerin analizi ve parça ve montajların dinamik yükler altındaki davranışları gibi ileri analiz sorunlarını tasarımlarınız için test edebilirsiniz.

Plastik parçaların Simülasyonu: Plastik parçalarınızın tüm davranışlarını başka hiçbir eklentiye ihtiyaç duymadan tamamıyla tanımlayarak plastik parçalarınızı mümkün olan tüm çalışma koşullarında tüm testlerle kontrol edebilirsiniz.

Zorlanmış Titreşimlerin Simülasyonu: Geçici dalga çalışması(Transient Study), Harmonik Tepki çalışması (Harmonic Response) ve Rastgele Tepki çalışması(Random Response) gibi önceden tanımlanmış entegre çalışmaları kullanarak parçalarınızın titreşimlerini ya da dinamik tepkilerini kontrol edebilirsiniz.

Montaj Simulasyonu: Montaj parçalarının birbirlerine olan etkilerini ve montajın statik ya da dinamik yükler altındaki davranışlarını prototip masrafı yapmadan görebilirsiniz.

Mekanizma simülasyonu: Tasarımlarınıza gelen tüm etkileri tanımlayarak gerçek çalışma koşullarını oluşturabilirsiniz. Bu sayede çalışan mekanizmalarda oluşabilecek çarpışmaları önceden görebileceğiniz gibi mekanizmada oluşan kuvvetler, harcanan güç gibi merak ettiğiniz büyüklüklerin sayısal ve grafik datalarını çıkarabilir, testinizin animasyonunu kaydedebilirsiniz.

Kaynaklı Parçaların Simülasyonu: Kaynak konstrüksiyonlarınızın en zor koşullara bile dayandığından emin olun. Basınç, kuvvet ve yataklama kuvveti gibi birçok kuvvet tanımıyla konstrüksiyonlarınızı test ettikten sonra sonuçları kesitler, eş gerilmeler ya da animasyon şeklinde görebilirsiniz.

Alternatifleri Karşılaştırıp Optimum Sonucu Bulun: SolidWorks ortamında tasarımları dayanımları, ömürleri, maliyetleri ya da ağırlıklarına göre karşılaştırarak en iyi tasarımı bulabilirsiniz.

Düşme ve Darbe Simülasyonu: Düşme yüksekliğini, çarpma yüzeyini ve doğrultusunu ayarlayarak parçalar ve montajlarda darbe testleri için yapılan fiziksel test sayınsı azaltabilirsiniz.

Çökme ya da Burkulmayı Kontrol Edin: isotopik, orthotropik faktörler gibi malzemelerin davranışlarını etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurarak sanal olarak uygulayacağınız kuvvetler, basınçlar, yer çekimi ve santrifüj kuvvetleriyle burkulmaya yol açacak maksimum yükü bulabilirsiniz.

Isıtma ve Soğutma Simülasyonu: ışıma, ısı geçişi, sıvı akışı ya da ısıl sınır şartlarını tanımlayarak tasarımlarınızın yüksek sıcaklıklardaki davranışlarını görebilirsiniz.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: